Assad gati të dorëhiqet

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka bërë të ditur se qeveria e tij është e gatshme të negociojë “gjithçka” në bisedimet e propozuara të paqes në Kazakistan, aty ku ende nuk dihet me saktësi se kush do ta përfaqësojë opozitën, ndërsa as data nuk është përcaktuar.

Assad tha gjithashtu se armëpushimi i ndërmjetësuar nga Turqia dhe Rusia, aleati më i madh i tij, ishte duke u shkelur dhe se ushtria do të shtinte në dorë të gjithë territorin e Sirisë, përfshi zonën e kontrolluar prej rebelëve pranë Damaskut, ku është bombarduar dhe nxjerrë jashtë shërbimit një ujësjellës.

Ai i bëri këto komente për mediet franceze, të cilat janë publikuar gjithashtu edhe nga agjencia shtetërore e lajmeve të Sirisë, “SANA”.

Rusia njoftoi muajin e kaluar se kishte rënë dakord me Assadin, Iranin dhe Turqinë, se kryeqyteti Astana i Kazakistanit duhej të ishte vendi i organizimit të bisedimeve të reja për paqen, pasi rebelët pësuan humbjen më të madhe gjatë luftës civile, duke u zmbrapsur nga Aleppoja lindore.

Rusia dhe Turqia, një sponsorizuese e fuqishme e opozitës anti-Assad, kanë ndërmjetësuar paqen edhe si një hap drejt rinovimit të diplomacisë, pavarësisht se të dyja palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për shumë shkelje.

Assad tha se delegacioni qeveritar ishte i gatshëm të shkonte në Astana “kur të përcaktohet data e konferencës”.

“Jemi gati të ulemi në negociata mbi gjithçka”, tha ai. I pyetur nëse kjo “gjithçka” përfshinte edhe pozicionin e tij si president, Assad u përgjigj: Po, por pozicioni im është i lidhur me Kushtetutën.

“Nëse ata duan të diskutojnë këtë pikë, atëherë duhet të diskutojnë edhe Kushtetutën”, tha ai. Sipas tij, çdo Kushtetutë e re duhet hedhur në referendum dhe se duhet lënë në duart e popullit sirian që të zgjedhë presidentin.

Assad, gjithsesi shtoi edhe pyetjen se “kush do të jetë në Astana nga opozita”. “Nuk e dimë ende, a do të jetë realisht një opozitë siriane atje?”.

Duke hedhur poshtë grupet, që sipas tij mbështeten nga Arabia Saudite, Franca dhe Britania, Assad tha se diskutimet e “çështjeve siriane” duhet të zhvillohen mes grupeve siriane. Në fakt, grupi kryesor i opozitës, Komiteti i Lartë për Negociata, është i mbështetur nga Rijadi. Grupet rebele që operojnë nën emrin “Ushtria e Lirë Siriane” njoftoi më herët gjatë këtij muaji se kishin ngrirë bisedimet në lidhje me pjesëmarrjen e tyre në Astana për shkak të shkeljeve të armëpushimit./ Top Channel

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − 1 =