Dje Mikeli ndoshta nesër unë ! - Arbëria News

Dje Mikeli ndoshta nesër unë !

Futbolli !

A e dini se sporti më i shikur në botë është futbolli ? A i keni provuar ndonjëherë emocionet e një ndeshjeje futbolli ? Janë të papërshkrueshme dhe të papërmbajtshëm , information pills ku ka raste që kalon dhe cakun  nga dashuria për ekipin. Ka raste ku ti zihesh për ekipin tënd të zemrës me tifozerinë kundërshtare , por sado i madh të jetë inati mes dy ekipesh të dyja kanë të njëjtin armik i cili shpesh herë e tepron me sjellje arrogante , “POLICIA“.

Dhuna në stadiumet shqiptare ndërmjet tifozerive ka qënë gjithmonë një problem, por me kalimin e kohës dhe krijimin e grupimeve “ULTRAS”  kjo gjë filloi të mos ishte më e tillë, por ndërroi krahët ! Dhuna tani filloi të përdoret nga disa fshatarë, që mbajnë veshur uniformë policie. Nga disa fshatarë që për shkak të një uniforme i’u duket vetja “Zot”.

Pas ndeshjes për Kupën e Shqipërisë midis Flamurtarit dhe Kukësit një tifoz gjeti vdekjen ! Dhe e dini arsyen ?! Ai u shty nga POLICËT , të cilët e hodhën nga shkallët ku gjeti dhe vdekjen e menjëhershme pasi koka e tij u përplas në beton.  Viktima ishte Mikeli , një baba i cili la dy fëmijë jetim dhe për çfarë ? Sepse policia e shikon uniformën si mënyr shfrytëzimi për të treguar “SHIKO SE UN JAM MË I FORTI SE KAM UNIFORMË POLICE DHE BËJ ÇTË DUA ” ! JOOO !  Një ngjarje e shëmtuar nga ana e policisë tonë , nga ana e #policisëqëduam ! Në dy vitet e fundit i është rikthyer interesi njerëzve për të parë një ndeshje në stadium , mbi të gjitha numri i familjarëve dhe i femrave në stadium sa vjen e rritet , por pas këtyre ndodhive të shëmtuara kush do të vijë më në stadium ? Kush më ofron më mua siguri për jetën ? Dje i ndodhi Mikelit , nesër mund ti ndodhi  çdokujt prej nesh ! Kjo nuk është policia që duam !

ms42

Por e dini kush është pjesa më absurde ? HESHTJA !

Të gjithë mediat heshtën për vdekjen e Mikelit ! Të gjithë mediat heshtën për policin që e shtyu ! Por un jo  nuk do të hesht sepse dhe un jam si Mikeli , një tifoz i cili shkon në fundjavë për të parë ekipin e zemrës , për të gëzuar kur shënon edhe fiton , për ta mbështetur kur humb ! Por nuk e di a do mund të jem i qetë në stadium teksa shoh ndeshjen sepse kam frikë mos më hedh dhe mua ndonjë polic nga shkallët !

Kriminelët nuk janë ato që këndojnë +90 min për ekipin e zemrës por janë ato tipat poshtë me uniforma që i thonë vetes “policë” por në vend që të mbrojnë ty dhe jetën tënde se kanë për turp as që ta marin atë.
Mirëpo deri kur ?!

Deri kur do vazhdojnë këto skena jo të hijshme nga ana e Policisë në stadiume ?
Kur një tifoz ultras apo thjesht sportdashës do të shkojë në stadium me qejf ?
Deri kur do të kemi në stadiumet tona pamje të shëmtuar me personazhe qendror policët ?

 

Denis Balla

[ratings]

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen + thirteen =