Kavaje, vihet në pranga personi i shpallur në kërkim për trafik ndërkombëtar droge - Arbëria News

Kavaje, vihet në pranga personi i shpallur në kërkim për trafik ndërkombëtar droge

Policia e Tiranës ka kryer një operacion ditën e sotme në Kavajë, ku ka arrestuar një person të shpallur në kërkim për trafik ndërkombëtar droge.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, Seksioni i Kërkimit pranë Sektorit të Forcës së Posaçme të Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, në sajë të informacioneve që dispononin dhe punës së mirëorganizuar, pas kontrollit të ushtruar në banesë në fshatin Kryemëdhej (Kavajë), kanë bërë të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit:

– Xhaferr  Kita, 35 vjeç,  banues në fshatin Kryemëdhej Kavajë.

Ndalimi i tij është bërë i mundur pasi ky shtetas është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma në datë 26.04.2016, pasi Gjykata e Hetimeve Paraprake Milano (Itali ) me vendimin e datës 01.04.2016 ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg për veprën penale ”Trafikim i paligjshëm i lëndëve narkotike dhe substancave psikotrope”, parashikuar nga nenet 110 të Kodit penal italian dhe nenet 73 paragrafi 1 i ligjit 309/1990. Maksimumi i dënimit është deri në 20 vjet burg.

Ky shtetas u shoqërua në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë për veprime të mëtejshme. Ndërkohë që nga shërbimet e policisë po vazhdon puna për sekuestrimin e pronave dhe aseteve pasurore që disponon.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − four =