Kur ti mendon për vetveten, Jetës i dhe ngjyrën e botkuptimit..!! - Arbëria News

Kur ti mendon për vetveten, Jetës i dhe ngjyrën e botkuptimit..!!

Prenda SEJDIA

Te jesh FEMER eshte dhurate e sjelle Perendia mbi toke,pasi eshte ajo qe frymon nje bote te tere ,eshte ajo qe percjell cdo buzeqeshje forca e saj ndryshon boten e gjithesine dhe i jep asaj cdo ngjyre e sens.

Por cuditerisht ajo eshte dhe kaq e brishte e delikate nga pamja e jashtme sa te ben te mendosh se ajo s ja del dot per asgje.
Pasi ate e shqeteson padrejtesia,egoizmi,demagogjia dhe cdo lloj padrejtesie..

Por ajo ne vetvete eshte e formuar,edukatore e brezit te ri,intelektuale a shkencetare ,kolege bashkeshorte,fqinje,mike e mbi te gjitha zemer nene dhe motre qe din dhe mundet te ece perpara ne jete.
Dhe keshtu qe duhet te jesh e tille dhe te ndjeke rrugetimin dhe e vetme…

Femer e dashur kur shikon perpara kete bote kaq te trazuar mesohu t’ia dalesh vete,dhe ti e kupton tashme sec’lloj sakrifice ben.Per nje pjese Ti o FEMER do jesh e gabuar ,por mundem te them me konkretisht se Ty vete

Zoti ‘gabimisht’te fali Femer.

Kur ti del; e ‘veshur’me ate ‘klasin’tend dhe te tjeret shohin ‘qe se ben shpesh’te tjeret thone se kjo doli per tu dukur dhe vecuar nga te tjerat,(pavaresisht aftesive ) Perkundrazi Ti kur del me ate thjeshtesine qe te karakterizon,thone ja,kjo keshtu e ka.. Eh,mosarritjet,i gjykojne si paaftesi ne menaxhim apo dhe me keq ne komunikim .

Lere pastaj kur Ti ke sukses dhe progres eshte i dukshem Ti diskutohesh gjate she perpiqen te gjejne format dhe menyrat e tua,se si e arrite suksesin.

Ceshtja eshte kur sy me sy njerezit i ke miq,dhe te tjera ‘opinione ju japin ‘miqve’te tyre,por mendoj se te gjitha keto nuk kane asnje vlere pasi jeta jone eshte e mbingarkuar nga probleme te ndryshme shume me madhore se keto vogelsira. Ndaj dhe kushti i pare eshte NDERGJEGJESIMI ne vetvete ,per te ecur perpara me qellime dhe objetiva te qarta dhe afat-gjata.

Cifutet kane nje fjale te urte; Aty ku s’te duan mos shko kurre Aty ku te duan shko me rralle.. I referohem kesaj thenie pasi gjerat e paduhura duhen shmangur jo fizikisht, por me metoda pune,duke bere keshtu zgjedhjet e duhura,ne te miren e pergjithshme gje e cila eshte me madhore se ajo vetjake.

Te mencurit ofrojne ide ,dhe te diturit ofrojne fakte dhe keshtu perpiqu te maresh nga te dy palet e te NDRITURVE. Noli i MADH thoshte ;ketu ambicjet jane pa fre dhe pa kufi,ku i padituri i di te gjitha,dhe i pazoti i ben te gjitha.Brenda nje dite ,si me magji ‘TRADHETARI behet PATRIOT dhe PATRIOTI behet TRADHETAR’ Keshtu qe sipas mendimit tim ka ardhur KOHA te jemi PATRIOT dhe ta duam shume VENDIN TONE..🌹🌹🌹

Image may contain: one or more people and people standing

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 5 =