LAJMI I FUNDIT/Ndahet nga jeta këngëtarja brilante shqiptare - Arbëria News

LAJMI I FUNDIT/Ndahet nga jeta këngëtarja brilante shqiptare

Është shuar mbrëmjen e së enjtes këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë shqiptare, cheap Anita Take. U ngjit në skenë para 50-vjetësh, adiposity por vazhdon të kujtohet me nostalgji nga të gjithë ata që e kanë ndjekur karrieren e saj artistike.

Ajo ka mbetur në kujtesën e shqiptarëve dhe shumë këngë të saj akoma këndohen edhe sot. Këngëtarja e madhe Anita Take me ëmbëlsinë e zërit dhe interpretimin e shkëlqyer në skenë, viagra order ka lënë gjurmë të thella në historikun e muzikës dhe të këngës shqiptare.

Por përveç zërit dhe pasionit për këngën, ajo pati edhe një fat tjetër, sepse u njoh dhe lidhi jetën me një nga kompozitorët më të shquar të muzikës dhe me themeluesin e muzikës së lehtë shqiptare, Agim Prodani.

Kjo lidhje e saj me një artist dhe një mjeshtër të kompozicionit, bëri që Anita Take brenda një kohe relativisht shumë të shkurtër, të bëhej këngëtarja më e kërkuar për artdashësit shqiptarë.

Për kontributin e dhënë në muzikë dhe në këngë, ajo është dekoruar nga Presidenti me titullin e lartë: “Naim Frashëri i Artë”.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty + 8 =