Shteti që për 10 vite ka përdorur himnin kombëtar shqiptar (VIDEO) - Arbëria News

Shteti që për 10 vite ka përdorur himnin kombëtar shqiptar (VIDEO)

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Në tradita, hospital në zakone dhe apo në gjerësi gjeografike, order nuk ka asgjë të përbashkët dhe lidhje me Shqipërinë, por për një dekadë e gjysmë Republika e Molossia-s afër Nevadës, ka përdorur himnin e kombit shqiptar.

Por himni i njëjtë me kërkesë të shqiptarëve është ndryshuar një vit më parë. Himni i ri, tani zyrtarisht është “Fair Molossia – shtëpia jonë”. Këtë e thotë presidenti i Republikës Molossia, Kevin Baugh, në një bisedë ekskluzive për agjencinë e lajmeve “INA” nga korrespodenti i saj në Nju Jork, Beqir Sina.

Ai thekson se për 15 vite me radhë ka pasur ankesa të mëdha nga shqiptarët e Amerikës, mbi atë që ne do ta quanim “huamarrje” ose kopjim të himnit të tyre. “Kështu në dhjetor 2013 Republika jonë kishte nisur një kërkim për një himn të ri, dhe përfundimisht me muzikë të zgjedhur, e cila ishte një pjesë e mrekullueshme e përbërë nga Simon-Pierre Boka Di Mpasi Londi.
Dikur himni i Zaires, i cili nuk është më në përdorim dhe i përshtatet nevojave tona më të mira. Më pas, vargjet lirike janë shkruar nga Shkëlqesia e Tij, Presidenti, Kevin Baugh – duke u motivuar dhe frymëzuar nga vendi dhe kultura e Molossias, si edhe nga vargjet e këngës “Impossible Dream (Quest)”, “Ozymandias” nga Percy Bysshe Shelley dhe “Home Mjetet Nevada “, kënga e Shtetit të Nevadës”, shprehet ai.

Molossia, është vetë shpallur shtet qysh në vitin 1977. Dhe, ai që e krijoi këtë shtet, është Kevin Baugh.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 1 =