Tensione në ajër, bombarduesi rus provokon rëndë SHBA-të - Arbëria News

Tensione në ajër, bombarduesi rus provokon rëndë SHBA-të

Nje avion luftarak rus ka provokuar serish SHBA-te. Fox News raporton se ai u pikas në brigjet e Alaskës dhe ishte afruar shume prane një avioni të Marinës së SHBA ne Detin e Zi.

Lajmin e kane dhene zyrtarët e mbrojtjes të SHBA për Fox News. Sipas tyre, një avion rus Su-27 gati iu ngjit P-8A Poseidon ndërsa aeroplani i Marinës ishte në hapësirën ajrore ndërkombëtare.

 Manovrimi rus i jetit ishte “i sigurt dhe profesional”, tha një zyrtar i Marinës së SHBA për NBC News.

Ne ajer u pane manovra te rrezikshme dhe provokuese, deri sa Poseidon shpejt ndryshoi kursin e levizjes.

“Pas afrimit të një avioni në një distancë të sigurt, piloti rus vizualisht identifikoi objektin fluturues si një aeroplan mbikëqyrës amerikan P-8A Poseidon”, tha ushtria ruse.

Zyrtarët e SHBA-së thanë se rreth 60 incidente të tilla kanë ndodhur që nga viti 2007, raportoi RT.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 + 7 =