Arrestohet El Capo - Arbëria News

Arrestohet El Capo

24585192556901188199ad912705779_v4_big

Mexico City – Policia meksikane ka arritur të arrestojnë Narko-Bosin e drogës i njohur  me emrin Joaquin Guzman El Capa, patient ka bërë të ditur vetë presidenti meksikan Enrique Peña Nieto. Nieto ka deklaruar  “Misioni i përfunduar, është kryer me sukses” dhe kishte nderin të njoftojë qytetarët e Meksikës që Guzman është arrestuar.

Një nga bosët më të fuqishëm të drogës në Meksikë në korrik të vitit të kaluar,  për të dytën herë u arratis nga burgu. Autoritetet meksikane kanë zbuluar një tunel me gjatësi prej më shumë se një kilometër e gjysmë, ku është përdorur që Gusman të të arratieset nga burgu.

Siç është thënë nga Komisioneri për Sigurinë Kombëtare të Meksikës Monte Alejandro Rubido, tuneli është hapur nga qelia e tij dhe ka vazhduar deri në një ndertesë jashtë mureve të burgut.

El Capo u arratisur për herë të parë nga burgu në vitin 2001, kur ai e humbi nga sytë e autoriteteve duke u fshehur në një shportë lavanderi, dhe marinsat më pas e kthyen në burg në shkurt 2014, ku është kapur në vendpushimin e Paqësorit Mazatlan në shtetin meksikan të Sinaloa.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + four =