Cilat janë ushqimet mbrojtëse për mushkëritë ? - Arbëria News

Cilat janë ushqimet mbrojtëse për mushkëritë ?

Kanceri i mushkërive është bërë një vrasës tashmë për njerëzit në botë, ask është e vështirë të mendosh por mjekët janë të alarmuar dhe bëjnë thirrje duhanpirësve të heqin dorë nga duhani.

Ato këshillojnë se ne duhet të bëjmë kujdes me shëndetin e tyre dhe ti mbajmë sa më larg nga katrani dhe toksina, advice kështu do të zvogëloni rrezikun e shfaqjes së infeksioneve.

Ekzistojnë ushqime të ndryshme të cilët ndihmojnë në pastrimin e mushkërive. Disa ushqime që mund të ndihmojnë për të larguar papastërtinë nga mushkëritë janë;

Misri i ëmbël

Wshtë një produkt që përmban beta-kriptoksantinë, there një antioksidant i fuqishëm. Duhet të keni parasysh se misri i ëmbël, në raftet e dyqaneve, është OMGJ, prandaj duhet të jeni të sigurt për atë që konsumoni.

Seleni

Një antioksidant vërtet të fuqishëm, i cili mund të gjendet në lloje të ndryshme të peshkut, si tuna, salmoni dhe merluci, por edhe në mishin e qengjit, në vezë dhe drithëra. Sigurisht, ju rekomandojmë që të konsumoni vezë dhe drithëra dhe t’i shmangni ushqimet me origjinë shtazore.

Qepa

Të dy llojet e qepës si e bardha ashtu edhe ajo e kuqe përmbajnë lëndë që luftojnë qelizat kancerogjene. Qepa ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë infeksionet dhe kancerin e mushkërive. Qepa parandalon qelizat e reja te personat që vuajnë nga kanceri.

Xhenxhefili ndikon në heqjen e toksinave nga mushkëritë. Ju mund të pini çaj nga rrënjët e xhenxhefilit dhe do të ndieni lehtësim në frymëmarrje, ndërsa një copë xhenxhefil mund ta hani gjatë ushqimit.

Portokalli duke qenë i pasur me vitamina, por përmban kriptoksantinë, që ka veti parandaluese kundër kancerit të mushkërive. Hithi – kjo bimë është e pasur me hekur, pastron mushkëritë dhe lufton infeksionet.

Çaji nga halat e pishës, ky çaj përdoret tradicionalisht për shpëlarjen e gojës dhe fytit, por lufton edhe kancerin e mushkërive.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eight + nineteen =