Del nga shtrati lumi Drinos, Gjirokastra prej disa orësh pa energji elektrike - Arbëria News

Del nga shtrati lumi Drinos, Gjirokastra prej disa orësh pa energji elektrike

 

Si rezultat i rreshjeve të vazhdueshme të shiut gjatë ditëve të fundit ka dalë nga shtrati lumi Drinos, viagra 40mg në qytetin e Gjirokastrës dhe si pasojë ka mbajtur të bllokuar një makinë e tipit fouristrad dy persona. Sipas korispodentit të arberianews, page Engjëll Seriani, mësohet se për disa orë në rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë, ka mbetur i bllokuar babë e bir në një foristradë dhe për evakuimin e tyre është dashur ndrëhyrja e zjarrfikses së qytetit.
Gjithashtu si pasojë e këtyre rreshjeve të dendura të shiut ka dalë nga shtrati lumi Drinos, edhe në fshatin Vrisera të Dropullit. Edhe pse këtij lumi i ishte vendosur argjinaturë, prurjet e tij kanë qenë aq të mëdha. Për pasojë janë përmbytur disa toka bujqësore ndërsa rrezikohen të përmbyten edhe banesat e fshatit. Po kështu raportohet për mungesë energjie edhe në 4 fshatra të Dropullit.
Rreth mbrëmjes mësohet të jetë përmbytur edhe aksi rrugor Gjirokastër-Kakavijë nga vërshimi i një përroi në rrugë. Situata paraqitet më problematike në segmentin Kordhoc-Gjirokastër. Ndërkohë që mësohet të jetë përmbytur edhe rruga në hyrje të Lazaratit. Ndërkohë energjia elektrike që mungonte prej disa orësh në Gjirokastër u rikthye, por dëme të shumta janë vërejtur në rrugë dhe banesa pasi era e fuqishme e shoqëruar me shi të rrëmbyr vazhdon të zgjasë.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty + thirteen =