FOTO/ Nga Ivanka Trump tek Sebastian Kurz, ja kush janë 15 të rinjtë që po udhëheqin botën - Arbëria News

FOTO/ Nga Ivanka Trump tek Sebastian Kurz, ja kush janë 15 të rinjtë që po udhëheqin botën

Gjenerata e të rinjve ka filluar tashmë të bëhet e njohur në të gjithë botën

Të identifikuar përmes vitit të lindjes, bëhet fjalë për individët e lindur ndërmjet vitit 1980 dhe 2000, milenialët kësisoj kanë filluar të fitojnë role me influencë në botën e qeverisjes, biznesit dhe aktivizmit.Në vazhdim ju njohim me 15 milenialët më të fuqishëm të planetit. Janë klasifikuar në bazë të fuqisë së tyre reale dhe të percpetuar në botë.

 

15. Enrico Caratton, 32 vjeç, bashkë kapiten-regjent në San Marino

 

14. Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV, 25 vjeç, mbret i Toros, brenda Ugandës

13. Malala Yousafzai, 20, aktiviste pakistaneze dhe fituesja më e re e Çmimit Nobel për Paqen

12. Beyonce Knowles-Carter, 36 vjeçe, ndër muzikantet që kanë shitur më shumë në historinë e muzikës

11. LeBron James, 32 vjeç, një ndër atletët më të rëndësishëm në botë

10. Sam Altman, 32 vjeç, presidenti i Y Combinator, startup-i më i madh në Silicon Valley

9. Princi William, 25 vjeç, pretendent i fronit britanik

8. Jigme Khesar Namgyel Wangchukm 37 vjeç, mbreti i Butanit

7. Sheiku Tamim bin Hamad al Thani, 37 vjeç, emiri i Katarit

5/6. Ivanka Trump, 35, dhe Jared Kushner, 36, respektivisht e bija dhe dhëndri i presidentit amerikan Donald Trump

4. Sebastian Kurz, 31 vjeç, Lider i Partisë Popullore Asutriake që nga 15 Maji i vitit 2017.

3. Mark Zuckerberg, 33 vjeç, themeluesi dhe CEO i Facebook-ut

2. Mohammad bin Salman, 32 vjeç, princi trashëgimtar i Arabisë Saudite dhe pretendenti kryesor për fronin

1. Kim Jong Un, 33 vjeç, lideri i Koresë së Veriut. Në drejtim të vendit komunist që nga vdekja e të atit në vitin 2011 dhe përgjegjës për zgjerimin e programit bërthamor të vendit

Burimi: Business Insider

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + nineteen =