Hollande për sulmet në Paris: "Do të shkatërrojmë ISIS" - Arbëria News

Hollande për sulmet në Paris: “Do të shkatërrojmë ISIS”

Franca sot zyrtarisht  është  angazhuar ushtarakisht për të “shkatërruar” shtetin Islamik.

Kjo deklaratë  është bërë pas sulmeve vdekjeprurëse të së premtes nga  Presidenti Francois Hollande, site i cili ka shprehur  marrien e këtij gjatë një seance të rrallë të përbashkët mes  dy dhomave të parlamentit.

Sipas presidentit francez, fushata ushtarake e Francës kundër ISIS-it në Irak dhe Siri do të intensifikohet si kurrë më parë.

Më tej Hollande tha se ai do të takohet me presidentin amerikan Barack Obama dhe presidentin rus, Vladimir Putin, në ditët e ardhshme për të diskutuar veprimin kundër xhihadistëve Islamik .

Gjithashtu, ai premtoi më shumë burime për forcat e sigurisë dhe tha se aeroplanmbajtëse “Charles de Gaulle” do të dërgohet të enjten në afërsi  të Sirisë për të përkrahur fushatën ushtarake.

Arbëria News

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 5 =