Ja çfarë duhet të konsumoni për të forcuar sistemin imunitar - Arbëria News

Ja çfarë duhet të konsumoni për të forcuar sistemin imunitar

 

 

Sistemi imunitar ka nevojë për të gjtiha lëndët ushqyese që të funksionojë normalisht. Këtu përfshihen vitaminat, mineralet, yndyrat, karbohidratet, proteinat dhe fitonutrientët.

 

1. Vitamina C njihet si një ndër vitaminat kryesore që forcon sistemin imunitar. Çdo produkt ushqimor në ngjyrë të portokall dhe të verdhë është e pasur kryesisht me vitaminë C. Disa nga ushqimet më të pasura në vitaminë C janë: qitrot (portokalli, mandarina, grejpfruti), karota, luleshtrydhet, kivi, specat e kuq gogozhare, domatet, lulelakra etj.

 

2. Çdo ushqim që është i pasur në vitaminë D, si jeshillëqet për shembull, kanë një rol shumë të  rëndësishëm  në funksionimin e sistemit imunitar.

 

3. Edhe pse me një madhësi shumë të vogël, ushqimet në ngjyrë vjollcë, si kumbullat, fiqtë, hurmat arabe, janë të pasura me një sërë lëndësh ushqyese.

Si të freskëta ashtu edhe të thata këto fruta kanë në përmbajtje të lartë lëndë ushqyese.

 

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − 15 =