Ja ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini - Arbëria News

Ja ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini

milk

Ushqimet që konsumoni ndikojnë shumë tek gjumi juaj. Nëse bëni një gjum të parehatshëm, website like this këto ushqime do t’ju ndihmojnë ta pëmirësoni atë.

 

Qumësht i ngrohtë

Nëse pini një gotë qumësht të ngrohtë përpara se të Þini sasia e kalciumit që ai përmban do t’ju ndihmojë të pini sa më mirë.

Bajame

Bajamet përmbajnë magnez, approved i cili ndikon në relaksimin e muskujve tuaj. Hiqni dorë nga ilaçet e gjumit dhe zëvendësojini ato me disa bajame.

 

Mjalti

Edhe pse mjalti përmban sasi të konsiderueshme sheqeri, kjo nuk do të thotë që ju do të mbeteni pa gjumë prej tij. Nëse e perzieni atë me pak qumësht, do të gjeni balancën e duhur të karbohidrateve dhe proteinave që ju duhet për të bërë një gjumë të qetë.

 

Qershi 

Nëse konsumoni rregullisht qershi, ju do të përmirësoni rutinën tuaj të gjumit pasi ato përmbajnë melatoninë, e cila ndihmon gjumin. Gjithashtu, nga konsumimi i tyre ju do të përfitoni mjaftueshëm vitaminë A dhe C.

 

Banane
Falë potasit dhe magnezit që ato përmbajnë, bananet çlirojnë direkt muskujt tuaj dhe indet
nervore. Ato ju sjellin gjumë, por njëkohësisht ju largojnë edhe lodhjen.

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × one =