Kaos në Paris/ Qindra të arrestuar dhe të plagosur - Arbëria News

Kaos në Paris/ Qindra të arrestuar dhe të plagosur

 

Kjo është  java e katërt e trazirave dhe në protestën e sotme ishin 8000 demonstrues. Lëvizja nisi tre javë më parë si formë revolte ndaj planeve të qeverise për rritjen e mëtejshme të çmimit të karburantit, por tani kërkesat e tyre janë shtuar duke përfshirë standarde më të mira jetese, rritje rrogash e pensionesh. Mbi 500 vetë u ndaluan gjatë protestës, pasi iu gjetën maska, çekiçë dhe gurë. Policia franceze ka hedhur gaz lotsjellës ndaj turmave masive të protestuesve që pushtuan zemrën e Parisit.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + 3 =