Kequshqyerja ndikon tek PARAZITET. Eksperti I infeksioneve flet se si te mbrojme veten dhe te tjeret.. - Arbëria News

Kequshqyerja ndikon tek PARAZITET. Eksperti I infeksioneve flet se si te mbrojme veten dhe te tjeret..

 

Ne shkrim: Mjeket kane zbuluar nje shkak te ri te kequshqyerjes: infeksion nga parazitet. Nje hulumtim I kryer se fundmi informon qe krimbat qe formohen si shkak I paraziteve jane toksik dhe krijojne ne stomak nje mabjen favorizues per keputje qe vjen nga mikrobet e kalbezuara. Per kete motiv, personat qe kequshqehen kane me shume parazite.

—Sot do flasim per kete teme me Alfredo Berzal, shefin e Institutit te Parazitologjise dhe Biomjekesise te Ministrise se Shendetit.

—Zoti Berzal, mirdita! Eshte e vertete se ne Shqiperi jane te perhapur shume parazitet?

« — Po. Semundja me parazite eshte shume e perhapur. Kjo vjen nga kushtet e keqija ekologjike, pak mbeshtetje nga qeveria dhe pak prokupim nga ana e popullit.»

—Zoti Berzal, ne cfare e mbeshet tezen se parazitet kane lidhje me kequshqyerjen?

—Ne ditet e sotme eshte zbuluar qe problemet me stomakun dhe zorret vinin nga kequshqyerja, edhe pse para ca vitesh nuk mendohej keshtu. Edhe pse nuk I jepet shume rendesi del qe me kalimin e kohes personat qe kane parazite pas disa kohesh jane semure rende.


Kequshqyerja eshte simptome e qarte e paraziteve
ne organizem dhe con ne pasoja te renda.

Une besoj plotesisht ne kete hulumtim. Ajo qe mund te jete thjesht nje kequshqyerje perfundon duke sjelle nje semundje te rende. 92% e vdekjeve njerezore vijne nga parazitet. Dhe jo vetem vdekjet nga semundjet por edhe per shkaqe natyrale por qe kane ndikuar parazitet per nje kohe te gjate ne organizem.

—Normalisht me parazit kuptohet krimbat e zakonshem. Si shpie kjo ne vdekje?

—Ne realitet, te besosh se ne organizmin e njeriut gjenden vetem krimba te zakonshem eshte shume e gabuar. Sepse gjenden lloje te ndryshme parazitesh qe cojne ne pasoja te renda. Krimbat e zorreve jane me te rrezikshmit. Cojne deri ne vdekjen e personave duke konsumuar zorren. Dhe per te qene te sinqerte jane te veshtire per tu gjetur dhe per tu shkaterruar.

Pervec saj, ka shume parazit qe prekin mushkrite, trurin, melcine, gjakun dhe stomakun. Dhe praktikisht te gjitha shkaktojne vdekje. Shkaktojne pasoja aq te medha ne organizem sa personi nuk mund te perballoje as vdekjen.

E them plot siguri qe te gjithe jemi te prekur nga parazitet. Shumica prej tyre jane shume te veshtire per tu zbuluar. Madje edhe kur ben autopsine eshte e nevojshme nje analize special per ti vene re. Te pakten per shumicen prej tyre.

“Ekzistojne miliona parazite qe mund te jetojne ne zorre, tru, stomak, mushkri, gjak, melci, dhe praktikisht te gjitha cojne ne vdekje. Normalisht gjithcka fillon nga kequshqyerja.”

—Mund te na jepni shembuj konkret te prekjes nga parazitet?

—Mund te jap shume raste por do ndalem vetem ne ato qe japin sakte rrezikun nga parazitet.

Si fillim, disa parazite cojne ne prekjen e organizmit me kancer. Ceshtja eshte qe parazitet perhapen ne organizem dhe infektojne te gjithe organizmin. Duke u shnderruar ne tumorre kancerogjene qe infektojne personin. Vdekja vjen per disa muaj. Pikerisht ne javen e fundit te vdekjes parazitet jane perhapur teresisht.

Ceshtje tjeter eshte prekja nga parazitet ne tru. Kjo prodhon neuroze, lodhje te vazhdueshm dhe ne nja faze te avancuar kur truri eshte I plote me keta parazite, semundja con deri ne vdekje.

«Kemi fotografi nga autopsia ku kane dale parazitet ne organe. Nuk mund tjua tregoj se jane teresisht te tmerrshme.»

Shembulli I trete eshte nje infeksion I zemres per shkak te paraziteve. Besohet se kjo eshte nje semundje pak e njohur por 23% e popullsise ka nje sasi te tille parazitesh ne zemer. Ne fazat e hershme ato kane pak ndikim ne trup. Por sa me shume kalon koha aq me shume rritet aktiviteti I tyre ne zemer. Keto parazite jane pikerisht shkaku I vdekjes nga enfermadema e zemres dhe ne qofte se behet fjale per vdekjet nga sulmet ne zemer, 100% e tyre kane shkak nga keta parazite.

Ka ndonje arsye tjeter pse prekja nga keta parazite eshte e rrezikshme?

«Tek burrat shkaktojne probleme ne prostate, impotence, adenoma, gure ne veshka dhe probleme te fshikezes.
Tek grate shkaktojne dhimbje dhe inflamacion te vezoreve. Zhvillim I fibroideve dhe inflamacion te veshkave dhe fshikezes. Dhe padyshim cojne ne plakjen e lekures.»

-Si mund te mbrohemi nga parazitet? Ekzistojne analiza apo medikamente

—Per fa te keq nuk ka nje menyre te sakte per ti detektuar. Sepse kjo eshte e lidhur me ekzistencen e 2000 llojeve te njohura te paraziteve dhe eshte e veshtire te zbulohen. Ne shume vende detektimi I nje numri te madh te tyre kushton shume para.

Simptomat qe mund te themi se ne organizmin tone jetojne parazite jane:

  • Me shume fryme
  • Alergji (skuqje, perlotje, ftohje)
  • Ftohje te shpeshta, dhimbje fyti, hunde e nxire
  • Lodhje kronike (e shpeshta)
  • Dhimbje koke te shpeshta, kapsllek ose diarre
  • Dhimbje nyjesh dhe muskujsh
  • Nervozizem, shqetesime ne gjume dhe humbje oreksi
  • Qarqe te errta ne sy

Nese keni 2 nga keto simptomat, eshe 99% e sigurte qe keni parazite ne trupin tuaj.

Nese nuk flasim per droga, ekziston nje zhvillim qe heq qafe parazitet dhe tashme eshte ne Shqiperi.

Per ke zgjidhje po flisni?

—Eshte ilaci kunder paraziteve Bactefort I cili eshte krijuar me pjesemarrjen e Institutit te parazitologjise dhe nje grup shkencetaresh te rinj. Paralelisht ne kemi krijuar shume mjete kunder paraziteve por konkluzioni eshte qe ky eshte ai me efektivi.

Bactefort permban nje kombinim te vecante te biliareve , ferulave dhe lengut te 20 frutave ndihmese. Duke krijuar keshtu nje deshmi mbeshtetese se ky ilac eshte shume efektiv. Eshte nje zgjidhje me 100% rezultat pozitiv. Kane provuar shume kompani te shesin Bactefort me cmim tjeter por me nje marreveshje me Ministrine e Shendetesise ky pordukt mund te shitet vetem original nga ne me cmim original.

Ne na lejohet ta shesim kete produkt me cmim me te ulet se kosto.

—Pse eshte kaq efektiv Bactefort? Pse shquhet krahasim me ilacet e tjera kunder paraziteve?

Sic ju kemi thene, ne ditet e sotme eshte zgjidhja e vetme e pastrimit te organizmit nga parazitet, qe ekziston ne bote. Per kete arsye e duan te gjitha rrjetet dhe kompanite farmaceutike e te gjithe botes.Ne krahasim me medikamentet e tjera kunder paraziteve, kjo zgjidhje vepron kunder spektrit te paraziteve qe mund te infektojne popullsine.Duke patur parasysh problemet per ta diagnostifikuar Bactefort lejon te pastroje ne menyre totalisht efektive te gjithe organizmin.Sic kemi thene me lart,eshte e veshtire qe te kuptojme se cfare parazitesh ndodhen ne trupin tone dhe Bactefort i zhduk te gjitha llojet e paraziteve kudo ne organizem duke filluar nga truri deri ne zemer, melci dhe zorre. Asnje nga medikamentet qe ekzistojne ne ditet e sotme nuk eshte i afte te beje kete pervec Bactefort.

Gjithashtu nuk eshte nje ilac kimik porn je produkt teresisht natyral qe parandalon reaksionet alergjike, cekuilibrimet ne zorre dhe probleme te tjera qe lidhen me te.

— Besoj se do ishte gjeja e duhur te denim se ku mund ta gjenim kete mrekulli.

—Per momentin Bactefort eshte ne dispozicion vetem ne faqen tone te internetit. Ne donim te binim dakort dhe me farmaci te ndryshme por ata duan ta shesim produktin me cmim shume me te larte sepse duan te fitojne pafundesisht dhe ne nuk mund ta lejojme kete gje. Ne nuk kemi qellime komerciale, vetem duam te shpetojme popullsine. Shesim pa fitim dhe nuk kemi fare qellim parate.

Shpresojme qe me kalimin e kohes te mund te biem dakort me kompanite farmaceutike qe Bactefort te mund te shitet me keto cmime. Per momentin mund te blihet vetem ne kete faqe interneti.Jemi munduar ta bejme gjithcka sa me komode dhe te lehte per ju: produkti vjen ne shtepine tuaj dhe pagesa behet vetem ne momentin kur ju dorezohet produkti.

—Para se te mbarojme intervisten keni dicka tjeter per te na thene?

—Dua tju them vetem qe duhet te kujdeseni per shendetin. Dhe most e lejoni qe 97-98% e paraziteve most e jetojne ne trupin tone. Ato mund te jene kudo: zorre, zemer, tru, melci, mushkri, gjak, etj.. duke heluar keshtu te gjithe organizmin tone. Ky problem tashme mund te menjanohet. Dhe vdekjet e papritura nuk kane pse ndodhin me sepse popullsia tashme ka nje shprese.

PS:I kemi kerkuar zotit Berzal te beje nje ulje cmimi per klientet tane.Ai ka vendosur te na ndihmoje dhe tani ju mund ta kerkoni produktin. Bactefort me çmim promovues prej 50%.

Porosisni Bactefort nga Instituti I Parazitologjise me 50% ulje.

Intervistuesja eshte Krisina Ramirez Fotografite nga burime publike.

Noa.al

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + twenty =