Legjenda Joe Cocker humb betejën me kancerin, ndërron jetë në moshën 70 vjeçare - Arbëria News

Legjenda Joe Cocker humb betejën me kancerin, ndërron jetë në moshën 70 vjeçare

Këngëtari Joe Cocker ( Xho Koker), information pills i njohur për kopertinën e tij në Beatles: “Me pak ndihmë nga miqtë e mi”, tadalafil ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare, approved pas një beteje të gjatë me sëmundjen e kancerit në mushkri.

Lajmin e hidhur për mbarë fansat e tij nëpër botë, e ka konfirmuar edhe agjenti i tij.

Në vlerësimet e ktitikëve Xho Koker rezulton si një këngëtar-kompozitor i lindur dhe falë kësaj arriti të ketë një karrierë të pasur e të qëndrueshme për më shumë se 40 vjet.

I prononcuar lidhur me këtë humbje të madhe të botës së këngës, agjent i tij Barrie Marshall ka thënë se Koker, i cili vdiq pas ndeshjes me kancerin e mushkërive, ishte “thjesht unik”.

Sir Paul McCartney tha se ai ishte një djalosh i bukur që “solli aq shumë për botën”, ndërkohë që Rick Wakeman, lojtar tastierë për “Rock band Po”, vlerësoi se Xho “ kishte një zë që ishte vetëm unik”

“Gjë e madhe është ajo që ata lënë pas, dhe që do të jetë me ne për vite e vite”, vlerësoi Wakeman , menjeherë sapo u njoftua për lajmin.

I njohur për zërin e tij prej rëre, Xho Koker e filloi karrierën e të kënduarit në baret dhe klubet e Sheffield, në vitet 1960. Ai shkaktoi reaksion tek pop-yjet e kohës, me versioni e tij të Beatles: “Me pak ndihmë nga miqtë e mi”, një sukses i jashtëzakonshëm i arritur në 1968, por kryesoi me këngë edhe në festivalin e famshëm “Woodstock” në shtetin e Nju Jork, një vit më vonë.

Xho Koker ishte gjithashtu i njohur për “Dogs Mad” dhe “anglezët” në turin e vitit 1970, ku u paraqitën mbi 40 muzikantë. Ishte një turne i ndërmarrë në 48 qytete në të gjithë Shtetet e Bashkuara, që u finalizua me një album të tretë të artë, me të njëjtin emër dhe një film koncert.

Duet i tij me Jennifer Warnes, në “Up Where We Belong”, dhe “An Officer and a Gentleman” u shpall hiti numër një në “Grammy” dhe “Academy Award” në 1983.

Vitin e kaluar turnet e tija kanë patur si arenë gjithë Evropën. Albumi u shpall hit edhe në Gjermani. Koncertin e tij të fundit e dha në Hammersmith, Londër, në qershor 2014.

Paul Marshall tha se i ishte rënduar zemra kur kishte dëgjuar se “i dashuri ynë Joe Cocker ndërroi jetë natën e fundit”.

“Ai ishte pa dyshim më i madh zë rok që do të vijnë nga Britania dhe mbeti i njëjtë gjatë gjithë jetës së tij.”

Z.Marshall e përshkroi Cocker si “një yll i vërtetë” i cili ishte edhe “një njeri i butë dhe i përulur.

“Çdokush që ju dha rasti ta shihte atë të gjallë kurrë nuk do ta harroj,” shtoi ai.

Sir Paul tha se ai do ti jetë “përgjithmonë mirënjohës” Kokerit për shndërrimin në një himn të shpirtit të: “Me pak ndihmë nga miqtë e mi”.

[vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1353″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”]

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × one =