Luksi i shfrenuar i futbollistëve që luajnë në Kinë - Arbëria News

Luksi i shfrenuar i futbollistëve që luajnë në Kinë

Ata po përballeshin me zbehjen e karrierës së tyre, ku shumica e yjeve të futbollit nisin të shqetësohen për të ardhmen e tyre dhe çfarë do të bëjnë me jetën e tyre kur të përfundojë futbolli.

Por të gjithë ata yje futbolli me fat, përgjigja për të ardhmen e pasigurt vjen si një biletë e artë për të luajtur në ligën kineze të futbollit, ku pronarët super të pasur të klubeve investojnë shuma të mëdha parash për lojën e bukur.

Në vitin 2014, presidenti kinez Xi Jiping, adhurues i futbollist, krijoi planin 50 pikësh për ta bërë vendin e tij në një superfuqi në futboll.

Ëndrra e tij i dha mundësinë biznesmenëve që kishin në pronësi klube të suksesshme futbolli për të marrë disa nga lojërat me famë botërore. Me pagesat e majme që marrin futbollistët bëjnë atje një jetë luksoze, dhe makina të shtrenjta. Shihni galerinë!

26 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + 16 =