Meta takohet me Llallën - Arbëria News

Meta takohet me Llallën

Kryeprokurori Adriatik Llalla e ka nisur diten e te premtes me vizite ne zyren e kreut te Kuvendit Ilir Meta. Ai ka qendruar deri ne oren 10:00 ne zyren e Metes ne Kuvend, approved per rreth 20 minuta. Meta dhe Llalla gjatë bisedës. Kjo vjen nje dite pas replikave te ashpra mes tij dhe ambasadorit amerikan Donald Lu.

Ky i fundit tha dje se kryeprokurori i Pergjithshem Adriatik Llalla ka folur me ze te larte kunder reformes ne drejtesi.

Burime për BalkanWeb bëjnë me dijet se Kryetari i Kuvendit, medicine z. Ilir Meta i ka kërkuar me një shkresë në rrugë zyrtare institucionit të Prokurorisë së Përgjithshme qëndrim institucional lidhur me procesin e përzgjedhjes së kandidaturave dhe respektimin e kritereve në përputhje me Kushtetutën dhe ligjin. Pas përgjigjes së Prokurorisë së Përgjithshme mësohet se Kryetari i Kuvendit, z. Meta do të mbajë një qëndrim publik.

Nje dite me pare, Llalla shkoi edhe ne zyren e Presidentit Nishani, e ky i fundit me pas priti ambsadorin Lu. Ne intervisten e tij ne media kryeprokurori u shpreh dje se e ka informuar Presidentin dhe Kryetarin e Kuvendit per presionet qe sic tha ai ka pasur nga ambasadori Lu personalisht, por ka marre mbeshtetjen e ketyre dy institucioneve per te vijuar punen.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × five =