Njihuni me burgun e ferrit për femrat në Rusi - Arbëria News

Njihuni me burgun e ferrit për femrat në Rusi

Burgu i femrave “IK-14” në rajonin rus të Mordovisë është një nga institucionet korrektuese më të dënueshme në atë vend dhe për një arsye. Atje mund të shihni tmerre të ndryshme, nga kotelet e hedhura në dhomën e bojlerëve tek të burgosurit që humbasin gishtat e tyre duke i prerë në makinat qepëse në punëtoritë e zhurmshme.

Burgu është kaq i njohur që të dënuarit përpiqen t’i japin fund jetës, duke u munduar t’i prenë venat në çdo mënyrë. Dhe anëtarja e grupit “Pusi Rajot”, Nadezda Tolokonikova, tha se reputacioni i burgut IK-14 është i njohur në të gjithë Rusinë.

“E thonë edhe të burgosurit, se kush nuk ka qenë i burgosur në Mordovij, nuk ka qenë fare i burgosur”, tha Tolokonikova, e cila ishte burgosur në vitin 2013.

Në një letër të botuar në shtator të vitit 2013, Tolokonik u ankua për kushtet e burgut, si dhe keqtrajtimin e të burgosurve. Ajo shkruante se gratë ishin detyruar të punonin 16 ose 17 orë në ditë me një ditë të lirë çdo tetë javë. Kur u lirua nga amnistia, Tolokoniku drejtoi një fushatë për të drejtat e të burgosurve.

Sipas të dhënave të fundit zyrtare, në Rusi janë 557,684 të burgosur, nga të cilët 44,474 janë femra. Më shumë se gjashtë vjet pasi Tolokonik shkroi letrën e saj, Shërbimi Federal i Ekzekutimit (FSIN) pranoi se ajo kishte “të drejtë”, tha zëvendësdrejtori i FSIN Valery Maksimenko.

Më 24 dhjetor, Maksimenko njoftoi se FSIN kishte kërkuar nga prokuroria që të hapte një hetim penal në akuzat për skllavëri në një burg në Mordovia. Jurij Kupriyanov, drejtor i burgut IK-14, u shkarkua së bashku me zyrtarë të tjerë, tha Maksimenko. Kupriyanov detyroi të burgosurit të vidhnin rroba për të, për të afërmit e tij, miqtë dhe bashkëpunëtorët e biznesit.

Disa nga të burgosurit vendosën të ndajnë përvojat e tyre.

 

Gelena Alexeyeva, ish-zëvendësministre e investimeve në zonën e Saratovit, u dënua me tre vjet e gjysmë burg për ryshfet. Ndërmjet muajit mars të vitit 2014 dhe muajit majit të vitit 2015, Alexeyeva e kreu një pjesë të dënimit IK-14 në Mordovia.

“Kur vajzat zbulojnë se po shkojnë në Mordovia, ata presin venat e tyre, bëjnë gjithçka që është e mundur: sëmuren, hanë thonjtë e tyre, vetëm për të mos pasur nevojë të shkojnë atje, reputacioni i tij është i famshëm, veçanërisht pas letrës së Nada Tolokonikut.”

Ajo u zgjodh për të punuar në një punëtori qepëse për të prerë pëlhurat.

“Prerësja vazhdimisht prenë pëlhurën përgjatë vijës së tërhequr me shkumës. Mos e dhëntë Zoti, nëse prerësja prishet gabimisht (jo në vijë), atëherë të gjitha 100 prerjet janë shkatërruar. Mund të them se prerësja mund t’i heqë gishtat, të rrjedhje gjaku, ishte e nevojshme të kishim një stërvitje. Të burgosurit vetë janë shpëtuar”, shpjegoi Alexeyeva.

Ajo thotë se kushtet në institucion janë shumë mesjetare dhe se minjtë janë gjithandej rreth tyre.

 

“Para se të hynin në tualet, ju duhej ta godasësh – kishte një varësi të veçantë për të. Për të hequr qafe minjtë”, kujton Alexeyeva.

Por, ndërsa macet u shumuan, burgu doli me një mënyrë mizore për të zvogëluar numrin e tyre, transmeton Gazeta Metro.

“Për të burgosurit, nuk kishte asgjë më shumë se ato kotele dhe mace, por ata gjithashtu ishin përdorur për t’i dënuar ata, kështu që nëse keqtrajtohesh, ata do t’i djegin macet tuaja! Ata nuk dënojnë një ose dy – ata dënojnë të gjithë brigadën “, tha Alexeyeva.

Në hyrje të IK-14 është mbishkrimi “Welcome to the Hell”, i cili tërhoqi vëmendjen e Veronica Karst, e cila u dënua me pesë vjet burg për drogë dhe grabitje në vitin 2014.

Ajo ishte 41 vjeç kur ishte burgosur në IK-14.

“Pas dënimit, të gjithë kanë frikë të përfundojnë në Mordovia, ulen në qeli dhe presin me nervozizëm. Në fund, në mënyrë të papritur në mes të natës, njerëzit janë duke u larguar, më zgjuan në mesnatë dhe më tha që unë duhet të përgatitesha të largohesha për 40 minuta. Kur isha jashtë, i pyeta ku isha duke shkuar dhe askush nuk mu përgjigjej. Askush nuk përgjigjet në pyetjen tënde”, shpjegoi ajo.

Krasova thotë se një herë ajo u ankua në administratën e burgut se ajo nuk mund të plotësonte kuotën e saj të qepjes, e cila ishte një gabim që ajo e kuptoi shpejt.

“Ata më thanë që nëse nuk do të shtrydhja aq sa duhej – dhe ishte minus 20 jashtë – unë kisha për të qëndruar në” vend “jashtë. Kjo do të thotë që nuk mund të kthehesh në kazermë pas punës”. Për shkak të grindjeve me administratën, ajo ishte në izolim disa ditë.

Jelena Fedorova u dënua me 12 vjet burg pasi u dënua për vrasje kur ishte 20 vjeç. Nga qershori 2007 deri në prill 2016, ajo ka shërbyer një pjesë të dënimit në burgun IK-14./Javanews/

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six + 5 =