Nuk ndodhte prej 273 ditësh tek Reali… - Arbëria News

Nuk ndodhte prej 273 ditësh tek Reali…

Shfaqja e fundit e të treve bashkë (Ronaldo, Bale dhe Benzema) në njëmbëdhjetëshin e Real Madridit ishte më 23 prill. Atë ditë kishim zëvendësimin e Gareth Bale në minutën e 39-të të ndeshjes. Uellsiani doli nga fusha i lënduar. Nesër, 273 ditë më vonë, BBC do të kthehet në vendin e ngjarjes. “Tridenti” madrilen do të jetë në fushë, nëse trajneri Zidane e sheh të arsyeshme. Gjithsesi, është hera e parë, prej atëherë, që të tre yjet në fjalë janë në dispozicion të trajnerit. Nëse në kohët e fundit, truri i sulmit ishte një çështje diskutimi, sidomos për shkak të momentit të keq të Benzema dhe dëmtimeve të vazhdueshme të Bale, shto këtu gjendjen e formës së Isco, apo Asensio, tani BBC duket si një litar shpëtimi për dinamikën negative të ekipit madrilen. Deportivo i sfidon në “Bernabeu”…

Është e habitshme se, nga ardhja e Bale, në verën e vitit 2013, BBC ka qenë në gjendje të përkojë vetëm në 35% të ndeshjeve, që ka luajtur Real Madridi. Më kapitali ka qenë kontributi i Cristiano Ronaldos në skuadër, në lidhje me dy shokët e tij: ai ka shënuar 30% të golave ​​të Real Madridit, ndërsa Bale dhe Benzema, 23 për qind. Edhe në kohët e këqija, CR7 ka shënuar këtë sezon 23% të golave ​​të Real Madridit, si sezonin e kaluar, kur gjurmoi statistikat e tij me dhjetë gola madhështor në mes të çerekfinaleve, gjysmëfinaleve dhe finales së Ligës së Kampionëve. Por, në përgjithësi, ka të dhëna që shpjegojnë momentin e keq të Real Madridit dhe kjo ka të bëjë me BBC. Deri më sot, në këtë sezon, ata kanë kontribuar vetëm në 28 gola nga 69 të tillë të krejt ekipit madrilen, ose 13%, një shifër shumë e varfër. Në sezonin 2016-2017 ata kishin 40% të golave të Real Madridit, në 2015-2016 kishin 69%, në 2014-2015 kishin 62% dhe në 2013-2014 kishin 60% …/CityNews

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + thirteen =