Përfitimet befasuese të karotës në shëndet - Arbëria News

Përfitimet befasuese të karotës në shëndet

 

Karotat janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumoni.

Ja për çfarë ndihmojnë karotat:

  1. Karotat janë një burim i pasur i beta karotene, i cili është një antioksidues i fuqishëm me shumë përfitime shëndetësore. Në trup, beta karotene konvertohet në vitaminë A për të ruajtur lëkurën e shëndetshme, beta karotene gjithashtu mbron mushkëritë kundër toksinave që çojnë në zhvillimin e kancerit.

2.  Karota ka sasi të barabarta të fibrave të tretshme dhe të pazgjidhshme, të cilat ndihmojnë për të nxitur ushqimin përmes sistemit të tretjes. Karotina rrit shëndetin e limfociteve, qelizave që luftojnë kundër patogjenëve.

3.  Karota mund të ndihmojë të mbani dhëmbët dhe mishrat e shëndoshë në shumë mënyra. Karota gjithashtu stimulon prodhimin e pështymës, e cila ndihmon për të mbajtur bakteret në gojë nën kontroll.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + eighteen =