Sa i bukur Jugu ynë, por Shteti ka ikur me pushime? - Arbëria News

Sa i bukur Jugu ynë, por Shteti ka ikur me pushime?

Që nga hera e kaluar, kur në një nga lokalet e bukur me pamje fantastike në Llogara, na mashtruan me cilësinë e mishit dhe të produkteve të ofruara, që kur nuk japin asnjë kupon tatimor, kemi vendosur të mos hamë asgjë aty. Pronarët e lokaleve në atë zonë të jashtëzakonshme duhet të ndjehen me fat dhe të bëjnë garë me njëri-tjetrin se kush e kush të ofrojë cilësi të garantuar dhe të lartë. Por mesa duket askush nuk i kontrollon dhe ata përfitojnë në kurriz të turistëve që nga ajo anë kalojnë.

Asnjë kupon tatimor edhe në lokale e hoteleri në breg, ose fare pak. Zyrtarë të lartë, ministra e zëvendësministra i has të hanë e flenë kudo, por a u bën përshtypje kjo situatë? A shqetësohen në ç’nivel janë ende shërbimet dhe si po degradojnë ato gjëra të mira që janë bërë? Dikush prej tyre, e ngre këtë problem diku? I shqetëson?

Kazanët e plehrave janë plot edhe në mesditë. Në Dhërmi pjesa e shëtitores, e konceptuar bukur me gurë dhe ujë është kthyer në një moçal me kufoma bretkoshash në të. Mesa duket administrata bën sikur ofron shërbime, dhe privatët – ndoshta me të drejtë – bëjnë sikur paguajnë detyrimet që kanë.

Shtetin nuk e has asgjëkundi në bregdet: janë zhdukur kullat e vrojtimit dhe rojet bregdetare. Nuk vendosen kufij ku mund të lahen pushuesit dhe ku fluturojnë motorrë e skafe që lëvizin mes notuesve. Turistë të huaj has kudo në bregdetin shqiptar: Të rinj nga Australia, Austria, amerikanë, polakë, italianë, gjuhët që dëgjon sa vijnë e shtohen, por a janë turistë që do të rikthehen, që do të qëndrojnë?

Çmimet tona janë ende konkurruese me rajonin, kuzhina e mirë në disa vende, pastërtia diku perfekte e diku çalon, por ajo që është e pakonceptueshme në 2019 është mungesa e rregullave elementare të administratës dhe Shtetit. Asgjëkundi nuk shkruhet për rreziqe apo kujdes nëpër shpellat natyrore. Duhet të futen skafe në Shpellën e Piratëve për shembull, apo jo? Asnjë kosh për të hedhur mbeturina nëpër gjire. Janë njoftimet dhe prania e shenjave të shtetit që i bën pushesit të ndjehen të mbrojtur e jo të braktisur, siç aktualisht ndodh. Dhe Shteti nuk ndjehet vetëm nga prania e ministrave dhe zëvendministrave (të dallueshëm nga të gjithë) teksa shullohen në jug në diell duke provuar verëra të shtrenjta të ofruara (urojmë që jo) kushedi se pse.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × two =