Sfoljate me djathë dhe pançetë - Arbëria News

Sfoljate me djathë dhe pançetë

NGA ZONJA KATERINA
Përbërësit

1 petë sfoljatë
5-6 feta pançetë

1 lgj vaj hudhre i aromatizuar
100 gr djathë të verdhë
Piper të zi, piper të kuq
Trumzë ose rigon
1 vezë

Përgatitja

Hapim petën sfoljatë dhe e spërkasim me pak vaj. Më pas e pudrosim me piper të zi, piper të kuq dhe trumzë. Shtojmë pançetën të grirë në kubikë të vegjël si dhe djathin të grirë në rende. E mbledhim petën role nga të dy anët dhe e bashkojmë në qendër. Më pas e presim në çdo 1.5 cm. E vendosim në një tavë (ku kemi shtruar një letër që nuk ngjit) e lyejmë sipërfaqen me një vezë dhe më pas e vendosim të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Ceslius për 20-25 minuta.

/BalkanWeb/

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − 3 =