Idajet Beqiri, avokati i Haxhisë
Idajet Beqiri, avokati i Haxhisë

“AKSIDENTI” 

Burime sqarojnë për gazetën “Panorama”, se disa ditë më parë, gjatë shoqërimit të Izet Haxhisë nga Prokuroria në paraburgimin e “302”-it në Tiranë, furgoni ka frenuar pasi i ka dalë para një biçikletë.

Nga frenimi, sqarojnë burimet, Haxhia është përplasur dhe është plagosur në zgarën e kafazit. Por këtë ngjarje, vetë Izet Haxhia dhe avokati i tij e shikojnë si tendencioze dhe jo një incident rastësor.

Gjykata e Apelit Tiranë vendosi në 19 mars të pranojë kërkesën e ish-truprojës së Sali Berishës, që të dëgjohet dhe japë versionin e tij për një nga ngjarjet më të diskutuara ndër vite. Ai është dënuar me 25 vite burg, si një nga autorët e vrasjes së Azem Hajdarit, por nuk e ka pranuar asnjëherë vrasjen dhe ka hedhur akuza ndaj politikës si përgjegjëse, për atë që shpesh është konsideruar si “Vrasja e shekullit”.