SHTYPI GREK I BËN ADN-në LOJTARËVE SHQIPTARË - Arbëria News

SHTYPI GREK I BËN ADN-në LOJTARËVE SHQIPTARË

albanians

‘Skuadra Shqiptare arriti të kualifikohej për herë të parë në historinë e saj , discount në një kompeticion siç është ai i, drug ‘EURO 2016′ që do zhvillohet në Francë në muajin Qershor përmes një grupi shumë të vështirë’.

Me këto fjalë e ka hapur faqen e parë një ndër gazetat sportive më të mëdha në shtetin helen, check Contra.

Kjo gazetë i ka thurur elozhe Shqipërisë duke theksuar se kjo Kombëtare edhe pse pa yje, mbëriti në një kompeticion shumë prestigjoz si Kampionati Europian, si dhe do ishte një Kombëtare e denjë nqs shumë nga futbollistët që luajnë në kampionatet europiane do të kishin pranuar të vishnin fanellën shqiptare.

Më poshtë shkrimi:

Skuadra Shqiptare arriti të kualifikohej për herë të parë në historinë e saj , në një kompeticion siç është ai i, ‘EURO 2016’ që do zhvillohet në Francë në muajin Qershor përmes një grupi shumë të vështirë.

Për vite me radhë, Shqipëria ishte një prej kombëtareve të futbollit më të dobëta në Evropë, por gjërat, në vitet e fundit kanë filluar të ndryshojë. Ekipi Shqiptar filloi të rritet dhe të fuqizohej me lojtarë nga të gjitha trevat shqiptare duke arritur konsolidimin e grupit dhe kualifikimin, e tyre për herë të parë në një Kampionat Evropian. Ata përfunduan të dytët me 14 pikë në një grup me skuadra si Portugalia, Danimarka dhe Serbia, dhe kjo një arritje pa yje të mëdha në skuadrën e tyre.

Mendoni sa lartë mund të ishte ekipi Shqiptar në qoftë se shumë nga futbollistët shqiptarë të ‘konvertuar’ në nënshtetas të huaj të mos kishin mohuar fanellën e vendit të tyre ( thjesht për “komercialitet”).

Imagjinoni sikur ata do të kishin veshur fanellën shqiptare çfarë ekipi do të ishte shteti ynë fqinj.

Por le të njihemi me disa nga lojtarët më të mirë shqiptarë që luajnë në ligat evropiane, por kanë zgjedhur të mbrojnë ngjyrat e një shteti tjetër.                   Arbëria News

Shkodran Mustafi (Gjermani) Kampion Bote

Granit Xhaka (Zvicër)

Pajtim Kasami (Zvicër)

Valon Berhami (Zvicër)

Blerim Xhemajli (Zvicër)

Xherdan Shaqiri (Zvicër)

Panagiotis Kone (Greqi)

Përparim Hetemai (Finlandë)

Adnan Januzaj (Belgjikë)

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + 12 =