UEFA u kërkon federatave të ndihmojnë Shqipërinë - Arbëria News

UEFA u kërkon federatave të ndihmojnë Shqipërinë

Si rrallë herë qeveria e futbollit europian ka dalë jashtë protokollit të saj dhe në faqen e saj Twitter ka lëshuar një mesazh solidariteti për Shqipërinë, duke kërkuar mbështetjen e federatave partnere të kësaj organizate për tërmetin e ndodhur ditët e fundit në Shqipëri.

Hedhja e shortit të fazës finale të Europianit të vitit 2020, u shfrytëzua nga ana e presidentit të FSHF-së, Armand Duka, për të siguruar ndihmë për zonat e prekura nga tërmeti teksa pati një bisedë me presidentin e UEFA-s Aleksander Ceferin lidhur me situatën emergjente në Shqipëri,

Duka i kërkoi kreut të UEFA-s mbështetjen e institucionit më të lartë të futbollit evropian ndërsa kjo çështje u diskutua nga afër dhe me këshilltarin e lartë të UEFA-s, Luis Figo që gjithashtu shpërndau në faqen e tij në Twitter mesazhin e UEFA-s për ndihmë ndaj Shqipërisë.

Në një moment të vështirë për Shqipërinë, ndihma që mund të vijë në këtë rast nga federatat e ndryshme të futbollit europian mund të jetë një mbështetje e madhe për Shqipërinë duke parë situatën e vështirë që po kalon vendi dhe kostot financiare që ka prodhuar tërmeti i 26 nëntorit, ku pati humbje jete por dhe dëme të shumta materiale.

© SYRI.net

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 2 =