Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë shpreh ngushëllimet për ikjen e parakohshme të Irena Vretos - Arbëria News

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë shpreh ngushëllimet për ikjen e parakohshme të Irena Vretos

Postimi i plotë i UGSH-së:

Pas nje semundjeje te rende dhe vuajtjeve prej saj, dje ka mbyllur syte gazetarja dhe shkrimtarja e njohur korcare, mikja jone e paharruar, Irena Vreto.

Semundja e rende per 4 vite te gjata dhe te tmerrshme me ne fund triumfoi, megjithe luften e forte dhe qendresen e Irenes.

Gazetarja Irena Vreto ishte nje nder gazetaret me te njohura prej dekada ne qytetin e Korces dhe ne mbare vendin. Ajo karakterizohej nga nje solidaritet i perhershem dhe ambicie e forte intelektuale, duke i bashkangjitur profesionalizmit te vet edhe pasionet e nje artisteje dhe intelektualeje kembengulese dhe e drejteperdrejte.

Irena ishte themeluese e organizates Unioni i Gazetareve Shqiptare ne Korçe dhe mbeshtetese e fuqishme e te gjitha nismave per komunitetin e gazetareve profesioniste ne vend. Ikja e saj nga jeta le nje vend te madh bosh nder radhet e gazetareve dhe nder raportuesit e medias shqiptare.

Kolegia jone e dashur Irena, qofsh e parajses!

Ceremonia mortore sipas njoftimeve te familjareve zhvillohet sot ora 11.00 tek Kisha e Shen Sotirit(tek Parku “Rinia”.

Zyra e shtypit

Unioni i Gazetareve Shqiptare

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × three =